Продавец Світ Меблів развивает свой бизнес на Prom.ua 9 лет.
Знак PRO означает, что продавец пользуется одним из платных пакетов услуг Prom.ua с расширенными функциональными возможностями.
Сравнить возможности действующих пакетов
Корзина
20 отзывов
Мебель для школ и садиков от "Світ Меблів"
+380445785260

Правила розташування меблів у класі

Правила розташування меблів у класі

02.02.18

Підбір і розташування шкільного обладнання в класі мають важливе значення у вдосконаленні навчального процесу, збереженні високої працездатності і здоров'я школярів, профілактиці шкільних форм патології.

До шкільного (навчального) обладнання відносять: меблі (столи учнівські, стільці, парти, лабораторні столи і т.д., книжкові, настінні і вбудовані шафи і стелажі); класні дошки; верстаки і верстати навчальних майстернях; обладнання спортивних залів; підручники, наочні посібники та письмове приладдя.

При підборі навчального обладнання повинні виконуватися такі вимоги: воно повинно відповідати анатомо-фізіологічним можливостям дітей і підлітків, забезпечуючи тим самим зручну позу дитини при навчальних заняттях, збереження працездатності і запобігаючи розвитку шкільних форм патології; воно має бути безпечним, виключати можливість травматизму і появи захворювань дітей та підлітків (наприклад, відсутність ріжучих і гострих виступів в меблів, використання при виготовленні книг і зошитів безпечних фарб та ін.); шкільне обладнання повинно відповідати естетичним вимогам, бути легкої конструкції і привабливим за забарвленням, з елементами художнього оформлення.

Однією з важливих складових шкільного обладнання є меблі, призначені для розсаджування учнів у класі. Існує більше 200 різних моделей парт, з яких з педагогічної та гігієнічної точок зору більш придатними для навчання є одномісна і двомісна парти конструкції Ф.Ф. Ерісмана. Проте в даний час в більшості шкіл та інших навчальних закладів в основному використовуються учнівські столи та стільці, що пов'язано з відносною простотою їх виготовлення і більшою економічністю.

Навчальна меблі мають бути виготовлені з твердих порід дерева, поверхня її не повинна бути занадто шорсткою або навпаки дзеркально-гладкою. Передбачена обробка столу і сидіння стільця прозорим лаком із збереженням текстури дерева або забарвлення непрозорими покриттями наступних кольорів: жовтого, світло-зеленого, голубувато-зеленого, сірувато-блакитного, блакитного, зеленувато-жовтого з коефіцієнтом відбиття від 35 до 50%. Поверхня повинна бути матовою, так як блискучі поверхні столів, шаф та іншого обладнання надають сліпуче дію на сітківку, викликають зниження гостроти зору, швидкості розрізнення, стійкості ясного бачення і падіння працездатності. Не можна фарбувати столи і шафи в темні кольори, так як вони будуть поглинати велику кількість світла і негативно позначатися на психо-емоційному стані дітей. Не допускається фарбування шкільного обладнання в білий колір, тому що при цьому різко підвищується яскравість і рівень слепимости в приміщенні.

Парти або столи в класі розставляють рядами (зазвичай в 3 ряди) так, щоб світло падало з лівого боку, дотримуючись при цьому встановлені відстані. В навчальних приміщеннях звичайної прямокутної конфігурації ці відстані наступні: від зовнішньої стіни до першого ряду (вважають від вікна) не менше 0,6 - 0,7 м, від внутрішньої стіни до третього ряду - 0,5 м, від задньої стіни до останніх столів (парт) - 0,5 - 0,65 м, від класної дошки до перших столів (парт) - не менше 2 м (оптимально 2,4 - 2,7 м), між рядами - 0,6 - 0,7 м . Відстань від вікон до третього ряду столів повинно бути не більше 6 м, тому що в противному випадку робочі місця учнів, що сидять в цьому ряду будуть погано освітлені природним світлом. Задні парти повинні розташовуватися від класної дошки не більше ніж на 8 м, так як подальше їх видалення викликає надмірне напруження зору і слуху учнів. У приміщеннях з квадратної і поперечної конфігурацією при розстановці меблів в чотири ряди відстань від дошки до перших столів має бути не менше 2,5 м, щоб забезпечити учням, що сидять за першими столами в крайніх рядах, «кут розглядання» не менше 30 о; відстань від вікон до першого ряду має бути 0,5 м; від останніх столів до задньої стінки - 0,8 м; між рядами не менше 0,6 м.

Основні гігієнічні вимоги, пропоновані до класній дошці, наступні: колір покриття дощок - зелений, темно-коричневий, матово-чорний (коефіцієнт відбиття не менше 80%). Найбільш фізіологічним є темно-зелений колір у поєднанні з яскраво-жовтим кольором крейди. Для кабінетів креслення рекомендується використовувати дошки з чорним покриттям з використанням білого крейди. У 1-4-х класах дошку слід встановлювати так, щоб нижній край знаходився на висоті 80-85 см., А в старших класах - на висоті 90-95 см. Для оберігання забруднення підлоги крейдою до дошки кріпиться лоток, використовуваної також для зберігання крейди.

З метою збереження постави і високої працездатності школяра важливого значення набуває підбір оптимальної шкільних меблів та навчання школяра правильній посадці.

Під час навчальних занять у класі найбільш доцільна пряма посадка з легким нахилом корпусу вперед. Відстань від очей до зошита (книги) має дорівнювати приблизно довжині передпліччя і кисті з витягнутими пальцями, плечі повинні розташовуватися паралельно краю кришки столу, передпліччя і кисті рук - симетрично на столі, тулуб відсунуто на 5-6 см від краю столу. Щоб не здавлювалися судини підколінної області, глибина сидіння повинна дорівнювати приблизно 2/3 - 3/4 довжини стегна. Висота сидіння повинна бути дорівнює довжині гомілки зі стопою плюс 2-3 см на каблук: в цьому випадку ноги учня в усіх трьох суглобах (тазостегновому, колінному і гомілковостопному) зігнуті приблизно під прямими кутами, що перешкоджає застою крові в нижніх кінцівках і органах малого тазу . Сидіння обов'язково повинно мати спинку - або суцільну, профільовану, або, мінімум, з двома перекладинами - на рівні попереку і на рівні лопаток.

Забезпечення прямої посадки можливо при відповідності розмірів меблів росту учнів. В даний час у нас в країні на шкільні меблі існують певні державні стандарти (ГОСТ 11015-71 "Столи учнівські", ГОСТ 11016-71 "Стільці учнівські" і ГОСТ 5994-72 "Парти шкільні). За цим стандартам випускається меблі п'яти груп: А, Б, В, Г і Д, що має як буквенную, так і кольорове маркування (кольорова маркування у вигляді кола діаметром 25 мм або горизонтальної смуги шириною 20 мм наноситься на бічних сторонах парти або столу).

За меблями групи А (маркування жовтого колір) повинні сидіти діти зростом до 130 см; меблі групи Б (маркування червоного кольору) призначена для школярів ростом від 130 до 144 см. Школярі зростом від 145 до 159 см повинні сидіти за меблями групи В (маркування блакитного кольору), від 160 до 174 см - за меблями групи Г (маркування зеленого кольору). Меблі групи Д (маркування білого кольору) призначена для учнів ростом 175 см і вище.

Щоб дізнатися, меблі якої групи необхідна учневі даного зросту, можна скористатися емпіричною формулою М.М. Карташіхіна:

порядковий номер букви = [зростання учня (см) - 100]: 15.

Приклад: зростання школяра 153 см. (153 - 100): 15 = 3 (без залишку). Порядковий номер (за алфавітом) - буква В.

Досить часто в школах відсутнє маркування меблів (як буквена, так і кольорова). Для того, щоб дізнатися, до якої групи меблів відноситься даний стіл (стілець), можна скористатися наступними формулами:

Група (буква) стола = висота столу (см): 5 - 10.

Група (буква) стільця = висота стільця (см): 3 - 10. Приклад: висота столу над рівнем підлоги = 68 см. 68: 5 - 10 = 3 (без залишку). Порядковий номер букви В.

Істотну роль у забезпеченні правильної зручної пози учня при читанні і листі відіграють такі складові шкільних меблів, як дистанція сидіння і дифференция. Дистанцією сидіння називається відстань по горизонталі між зверненим до учня краєм столу і краєм сидіння. Правильна посадка досягається так званої негативної дистанцією сидіння, при якій край сидіння заходить за край кришки столу на 3-6 см.

При нульовій дистанції сидіння (коли краю столу і сидіння знаходяться на одному перпендикуляре) і особливо при позитивній (коли край сидіння відстоїть від краю столу) учневі доводиться сильно подаватися вперед, що збільшує статичне навантаження на позні м'язи і призводить до швидкої втоми. Парти, тобто пов'язані між собою стіл і сидіння влаштовані так, що при закритій кришці дистанція сидіння автоматично стає негативною (в цьому випадку, щоправда, досить важко сідати за парту і вставати з-за неї - потрібно відкинути кришку, щоб дистанція сидіння стала позитивною ). Якщо ж у класі немає парт, а їсти не пов'язані між собою столи і стільці (а таке вельми часто має місце в даний час навіть у початкових класах), необхідно, щоб школяр, сівши, засунув стілець так, щоб його край на 3-6 см заходив за край столу. Вчителю (особливо в початкових класах) слід домогтися автоматизму такої посадки, щоб вона стала для школяра максимально зручною і звичною. Дуже важливо і вдома стежити за тим, щоб школяр працював при негативній дистанції сидіння.

Дифференцией називається відстань по вертикалі між зверненим до учню краєм столу (парти) і площиною сидіння. Зрозуміло, що ця величина - функція двох змінних: вона буде великий при нормальній висоті столу, але низькому стільці або при занадто високому столі і нормальному стільці, і навпаки. При великій дифференции учень змушений при листі високо піднімати праве плече, що може призвести до викривлення хребта з опуклістю в праву сторону. При малої дифференции учень змушений горбиться, що призводить до швидкого розвитку втоми.

Таким чином, правильний підбір меблів дозволить забезпечити учневі найбільш фізіологічну пряму посадку (рис. 1). Слід пам'ятати, однак, що тривале підтримання навіть такої пози призводить до м'язового стомлення, для зменшення якого необхідно дозволити учням міняти положення тіла під час уроку (або створити умови для роботи стоячи за конторками).

Що стосується правил розсаджування учнів, то основною вимогою є відповідність розмірів меблів росту школярів. Зазвичай учні кожного класу відносяться не менш ніж до 3-4 ростовим групам, і тому в кожному класі (особливо це важливо для початкових класів) повинно бути не менше трьох груп меблів. Якщо виникають труднощі з підбором меблів, краще посадити школяра за стіл (парту) більшого, ніж потрібно, розміру, ніж меншого.

 Розміщуючи учнів, потрібно брати до уваги стан їх здоров'я, а саме: гостроту зору, слуху і схильність до простудних захворювань. Як відомо, зазвичай діти невеликого зросту за відповідними партами всідаються ближче до дошки, росліші - ззаду. У тому випадку, коли у високорослої учня є відхилення з боку зору (наприклад, короткозорість), його желатель-но перемістити ближче до дос-ке, за зовнішню колонку, природно, з потрібною для нього партою. Тут слід зазначити, що якщо зір такого учня коригується окулярами, то його можна і не пересаджувати вперед, але потрібно стежити за тим, щоб він окулярами користувався. При ослабленні слуху (наприклад, у випадку перенесеного отиту) школяра високого зросту також бажано (разом з потрібною партою) пересадити ближче до дошки, але вже за колонку, близьку до внутрішньої стіни класу. Небажано саджати на зовнішню колонку незагартованих, ослаблених, часто застуджується учнів. Один раз на рік (після зимових канікул) слід міняти місцями учнів, що сидять за крайніми колонками, не порушуючи принципів правильної посадки. Така зміна місць, по-перше, виключає односторонню орієнтацію голови і тулуба відносно дошки, а по-друге, створює більш рівномірні умови освітлення.

Другие статьи